top of page

Jak wygląda realizacja kampanii? Proces twórczy krok po kroku - od potrzeby i pomysłu, przez realizację, aż po spektakularny efekt końcowy.

Zdjęcie autora: Natalia MarlińskaNatalia Marlińska

Zaktualizowano: 11 sie 2024

Uwielbiam kampanie i plany zdjęciowe, przede wszystkim dzięki niesamowitej energii, która im towarzyszy. Tam, gdzie spotyka się zespół kreatywnych, pozytywnie nastawionych ludzi, wytwarza się synergia i dzieje się prawdziwa magia!


Zacznijmy jednak od samego początku - jak wygląda proces ich powstawania od pomysłu, aż do końcowego efektu? W tym artykule opowiem Ci, jak wygląda praca przy kampaniach, moimi oczami :)

 

  1. POTRZEBA, POMYSŁ, WIZJA

Świetne pomysły mają to do siebie, że rodzą kolejne pomysły. ~ P. Ness


Wszystko zaczyna się od zauważenia potrzeby oraz pomysłu, jak ją zaspokoić. Bez względu na to, czy dany projekt ma zaspokoić artystyczną wizję wrażliwej duszy, przyczynić się do zwiększenia sprzedaży produktów lub usług, czy zwrócić uwagę na niepokojący problem społeczny - proces twórczy zawsze rozpoczyna refleksja nad jego sensem.


Pytania naprowadzające, które mogą pomóc w doprecyzowaniu wizji, to między innymi:

  • Jaki jest cel kampanii, co chcemy nią osiągnąć?

  • Kto jest naszą grupą docelową, do kogo chcemy dotrzeć z komunikatem?

  • Jakie odczucia chcemy pobudzić w odbiorcy, w jaki nastrój go wprowadzić?

  • O jakim rezultacie marzymy?


 

2. KONCEPTUALIZACJA WIZJI

Wizja bez realizacji to tylko mrzonka. ~ W. Isaacson


Gdy pomysł i cel zostaną określone, przychodzi etap konceptualizacji wizji i doprecyzowania oczekiwań względem rezultatu projektu. Na tym etapie poszukuje się inspiracji, które pomogą zrealizować wizję, określić nastrój, estetykę i kolorystykę planowanych kadrów.


Pomocnym narzędziem dla zobrazowania konceptu jest Moodboard, czyli tablica koncepcyjna, na której umieszcza się referencyjne kadry i palety barw, mające na celu ułatwić wizualizację oczekiwanego efektu końcowego.


 

3. KOMPLETOWANIE ZESPOŁU

Sami możemy zrobić niewiele, razem tak dużo. ~ H. Keller


Wierzę, że najcenniejszym kapitałem jakiegokolwiek przedsięwzięcia jest zgrany, utalentowany i zaangażowany zespół, składający się ze specjalistów i pasjonatów. Czasem percepcja jednej osoby to za mało, więc warto otworzyć się na punkt widzenia i pomysły innych. Najważniejsze jest jednak dbanie o atmosferę i relacje panujące między członkami zespołu, aby na planie zdjęciowym panowała aura otwartości, współpracy w dążeniu do wspólnego sukcesu oraz aby osiągnąć kreatywne flow.


Wielkość zespołu i funkcje jego członków będą zależały od rodzaju i kompleksowości kampanii, natomiast aby mieć pewność, że każdy obszar jest zaopiekowany, a każdy szczegół "dopięty na ostatni guzik", warto jest zaangażować:

  • dyrektora kreatywnego,

  • fotografa/filmowca,

  • stylistę,

  • artystę makijażu,

  • stylistę fryzur,

  • reżysera ruchu,

  • agencję modelingową,

  • asystenta fotografa/asystenta oświetlenia.


 

4. PLANOWANIE I LOGISTYKA

Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy. ~B.Tracy


Choć ten etap wydaje się pozornie żmudny i może wystraszyć niejednego miłośnika spontaniczności, dobre zaplanowanie planu zdjęciowego zapewnia efektywną i sprawną pracę oraz pozwala uniknąć wielu problemów i nieprzyjemności. Jest to etap, który przeważnie trwa najdłużej, ale im dokładniej i rzetelniej się do niego podejdzie, tym większy komfort pracy czeka nas w dniu zdjęciowym.


Aby zyskać kontrolę nad planowanymi działaniami i mieć pewność, że wszystkie kluczowe kwestie zostały ustalone, oto moja przykładowa check-list'a obszarów do zaplanowania:


  1. Wybór lokalizacji i pozyskanie wszelkich niezbędnych zezwoleń.

  2. Ustalenie terminu, dogodnego dla wszystkich zaangażowanych, ale również zapewniającego z największym prawdopodobieństwem pożądane warunki pogodowe.

  3. Obsada projektu, czyli wybór modelek/modeli lub aktorek/aktorów najlepiej pasujących do wizji kampanii.

  4. Dopracowanie stylizacji i skompletowanie wszystkich potrzebnych elementów garderoby.

  5. Zgromadzenie referencyjnych kadrów i przygotowanie szczegółowego briefu, w celu zaplanowania wymaganych ujęć.

  6. Dobór oświetlenia odpowiedniego do uzyskania oczekiwanych efektów, zaplanowanie ustawień lamp i modyfikatorów.

  7. Sporządzenie listy potrzebnego sprzętu i rekwizytów, aby przypadkiem nie zapomnieć o nich przygotowując się do planu zdjęciowego.

  8. Przygotowanie ramowej agendy dnia zdjęciowego, z wyszczególnieniem poszczególnych etapów pracy oraz przerw, dodając do planu pewien bufor czasowego bezpieczeństwa, w razie wystąpienia ewentualnych opóźnień.


Oczywiście, nie nad wszystkim mamy kontrolę i wiele zmiennych czynników może wpłynąć na konieczność modyfikacji pierwotnie planów. Prawdę mówiąc, większość moich ulubionych kadrów to te, które powstały niejako przypadkiem, w mniej kontrolowany sposób. Niemniej jednak, dobrze skonstruowany koncept i plan sesji zapewni wszystkim zaangażowanym komfort pracy i pełną świadomość, czego się od nich oczekuje.


 

5. PLAN ZDJĘCIOWY

Światła, kamera, akcja!


Punktem kulminacyjnym kampanii jest wyczekiwany dzień zdjęciowy. To wtedy koncepcja staje się rzeczywistością. Uwielbiam ten moment, gdy adrenalina pulsuje w żyłach, od tryskającej, pozytywnej energii aż kipi, a uzyskiwane efekty zachwycają i przechodzą najśmielsze oczekiwania.


Podczas sesji zdjęciowych szukam balansu między skrupulatnym realizowaniem założonego planu, a pozostawieniem odrobiny przestrzeni na eksperymentowanie i realizację pojawiających się na bieżąco pomysłów. Upewniam się, czy wszystkie zamówione kadry zostały wykonane i zaakceptowane, ale jeśli sytuacja na to pozwala, wykonuję również nadprogramowe, alternatywne ujęcia, które czasem okazują się jeszcze atrakcyjniejsze, niż te pierwotnie planowane.




 

6. SELEKCJA I POSTPRODUKCJA

Czas decyzji...


Etap selekcji jest często tym najtrudniejszym. Dlaczego?

Na planie zdjęciowym powstaje przeważnie od kilkuset do nawet kilku tysięcy zdjęć. Wyzwaniem jest więc wyłonienie tych najbardziej idealnych. Zwłaszcza, że postrzeganie fotografii jest niezwykle subiektywne. Dlatego warto jest skonsultować dokonywane wybory z szerszym gronem osób lub członkami zespołu kreatywnego.


Gdy faworyci zostaną już wyselekcjonowani, przychodzi moment na postprodukcję, czyli obróbkę zdjęć. Nawet najlepiej wykonane zdjęcie może wiele zyskać, jeśli zostanie poddane profesjonalnej obróbce jeszcze bardziej uwypuklającej jego atrakcyjność.


Dzięki postprodukcji można stworzyć dynamiczne, przykuwające wzrok kompozycje produktowe...

... lub uratować ujęcia wykonane w niesprzyjających warunkach:


W trakcie postprodukcji, zdjęcia i filmy dostosowywane są do specyfikacji technicznych wszelkich potrzebnych klientowi formatów. Dzięki temu, powstałe dzieła mogą zostać wykorzystane na wiele różnych sposobów i dotrzeć do zróżnicowanych grup odbiorców.


 

Jeżeli poszukujesz kreatywnego, pomysłowego i rzetelnego fotografa do realizacji kampanii dla Twojej marki - zapraszam serdecznie do kontaktu. Stwórzmy wspólnie coś wspaniałego!

Comments


© NATALIA MARLIŃSKA FOTOGRAFIA

bottom of page